Tervetuloa Lapin Kirjallisuusseuran sivustolle!

Lapin Kirjallisuusseura on avoin kaikille kirjallisuuden ystäville. Seuran jäseneksi voi liittyä hallitukselle osoitetulla hakemuksella osoitteessa: c/o Erkki Kaila, Kiveliötie 2 B, 96500 Rovaniemi, sähköposti: lapinkirjallisuusseura@gmail.com tai täyttämällä sähköisen hakemuslomakkeen

Verkkosivujen ja jäsenlehti Lapillisen lisäksi lappilaisen kirjallisuuden kuulumisia voit seurata Twitterissä.

Kirjallisuusseura on myös Facebookissa. 

Lue lisää seuran toiminnasta

Lapin Kirjallisuusseura valitsi syysvuosikokouksessaan Kemissä 30.11. Erkki Kailan jatkamaan seuran puheenjohtajana. Hallitukseen valittiin Eija Nissinen Sallasta, Arja Vasama ja Anne Lukkarila Rovaniemeltä, Ari Savikko Inarista ja Tapani Tavi Kittilästä.Varajäseniksi valittiin Kirsi Karhu Rovaniemeltä, Jorma Koski Kemistä ja Sinikka Labba Enontekiön Kilpisjärveltä. 

Syysvuosikokous pidettiin Tekijän päivän yhteydessä. Hallituksen valinnan lisäksi tärkeitä päätöksiä olivat vuoden 2020 toimintasuunnitelman ja talousarvion hyväksyminen. Kumpikin hyväksyttiin halituksen esittämässä muodossa, yhtä pientä kirjoitusvirhettä lukuunottamatta. Jäsenmaksu säilyy entisellään vuonna 2020. Toimintasuunntelma päivitetään näille sivuille lähipäivinä.

Lisätietoja