Tervetuloa Lapin Kirjallisuusseuran sivustolle!

Lapin Kirjallisuusseura on avoin kaikille kirjallisuuden ystäville. Seuran jäseneksi voi liittyä hallitukselle osoitetulla hakemuksella osoitteessa: c/o Erkki Kaila, Kiveliötie 2 B, 96500 Rovaniemi, sähköposti: lapinkirjallisuusseura@gmail.com tai täyttämällä sähköisen hakemuslomakkeen

Verkkosivujen ja jäsenlehti Lapillisen lisäksi lappilaisen kirjallisuuden kuulumisia voit seurata Twitterissä.

Kirjallisuusseura on myös Facebookissa. 

Lue lisää seuran toiminnasta

Ylitornion Meltosjärvellä, Yrttitarhan Teetuvassa, Yrttipolku 7, lauantaina 3.8

Kuten aikaisemminkin klo 12 -13 on varattu kirjojen esittelylle ja myynnille. Lapin yliopiston kulttuurihistorian professori Marja Tuominen alustaa klo 13 teoksesta Lappi palaa sodasta. Mielen hiljainen jälleenrakennus.

Historian Ystävien Liiton kilpailussa kunniamaininnan saanut teos kertoo, millaisia haasteita Lappi kohtasi rauhanaikaan siirryttäessä.

Vapaa pääsy. Väliajalla kahvia ja teetä.

Tervetuloa tilaisuuksiin! Annikki Kariniemi – kirjallisuusseura ry

Lisätietoja tapahtumista seuran pj Marja Tuominen puh 0400 110006

Annikki Kariniemi -seura juhlii 20. toimintavuotta. Alkuidea lähti kesällä 1999 liikkeelle Aavasaksalla järjestetyssä Annikin Tori – tapahtumassa. Maija-Liisa Laurin ehdotus jäi itämään ja seura perustettiin saman vuoden syksyllä.

 

 

Lisätietoja